Pioneers in the industry, we offer wire rope hoists, urja automation hoist 10 ton and rope hoists from India.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Lift Height | 50 m |
| Hoist Mounting | Double Girder |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
| Material | Mild Steel |
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Lift Height | 36 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Phase | 3 Phase |
| Lifting Height | 15 m (50 ft) |
| Trolley Option | With Trolley |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 8 MPM |
| Capacity | 20 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Lift Height | 18 m |
| Hoist Mounting | Electric Trolley |
| Phase | 3 Phase |
| Hoist Type | Electric |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Lift Height | 50 m |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Hoist Type | Crab Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 Phase |
| Chain Length | 6 m, 8 m |
| Trolley Option | With Trolley |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India