We are a leading Wholesale Trader of electric winch with clutch, mini winch, runva winch synthetic rope, cable pulling winches, heavy duty electric winch and 7.5 ton electric wire rope winch machine from Navi Mumbai, India.
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Power | 0.5 kW |
| Phase | SINGLE PHASE |
| Rope Length | 50 meter |
| Size | 8 MM |
| BRAND | URJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Power | 1 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Workshop |
| Rope Length | 30 meter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 33000 / Piece Get Latest Price
| Winch type | Electric winch |
| Load capacity | 30 ton |
| Power source | Electric |
| Capacity | 20 ton |
| Rope speed | 18 m/min |
| Rope length | 250 m |
| Rope diameter | 26 mm |
| Mounting type | Base mounted |
| Control type | Panel control |
| Duty rating | Heavy duty |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Pulling load | 20 ton |
| Application | LT cable, OF cable, Underground cable, HT cable, Railway cable, Duct cable |
| Power source | Electric |
| Rope length | 2000 m |
| Rope diameter | 24 mm |
| Machine mounting | Truck mounted |
| Brake type | Fail safe brake |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 25 ton |
| Capacity | 25 ton |
| Power source | Diesel |
| Power | 5 kW |
| Duty rating | Heavy duty |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 500 m |
| Rope speed | 18 m/min |
| Rope diameter | 24 mm |
| Speed | 20 m/min |
| Drum type | Double drum |
| Mounting type | Truck mounted |
₹ 75000 / Set Get Latest Price
| Pulling load | 10 ton |
| Application | Underground cable, LT cable, Duct cable, Railway cable, OF cable, HT cable |
| Power source | Diesel |
| Rope length | 1500 m |
| Rope diameter | 18 mm |
| Machine mounting | Base mounted |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 7.5 ton |
| Power source | Electric |
| Rope length | 200 m |
| Rope diameter | 14 mm |
| Rope construction | 6x36 |
₹ 3100 / Piece Get Latest Price
| Winch Type | Worm Gear |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brand | Able |
| Material | Cast Iron |
| Capacity | 1000 kg |
| Rope Length | 15 m |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India