Pioneers in the industry, we offer 3000 kg pallet truck, 3 ton hand pallet, pallet truck, high lift pallet truck, battery operated pallet truck and rough terrain hydraulic pallet truck from India.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Fork Width | 685 mm |
| Power Source | Hand Operated |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Warranty | 12 Months |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Capacity | 5000 kg |
| Type | Hand Operated |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| FORK LENGTH | 1150mm |
| FORK WIDTH | 550mm |
| BRAND | Urja |
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Truck Type | Hand Pallet Truck |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1100 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Truck Type | Electric Pallet Truck |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Fork Length | 900 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Min Fork Height | 80 mm |
| Max Fork Height | 185 mm |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 1500 mm |
| Power Source | Battery |
| Lifting Height | 800 mm |
| Type of Pallet Truck | Electric Pallet Truck |
| Fork Length (mm) | 1150 |
| Fork width (mm) | 550 |
| Fork Height (mm) | 800 |
| Weight (Kg) | 100 kg |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| BRAND | URJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Operation Type | Walkie |
| Max. Lift Height | 120 mm |
| Fork Size (W x L) | 685 x 1150 mm |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Lowered Fork Height | 51 mm |
| Brake Type | Electromagnetic |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Wheel Type | Solid Rubber |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Usage Area | Construction |
| Body Material | Heavy Duty MS |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India