Our range of products include 1 ton monkey hoist, mini construction crane / monkey hoist machine and d shackle.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Height | 30 m |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Hoist Speed | 20 m/min |
| Trolley Option | With Trolley |
| Channel And Chassis Size | Thirty degree |
| Surface Finish | Polished |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Height | 80 m |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Hoist Speed | 20 m/min |
| Trolley Option | With Trolley |
| Surface Finish | Polished |
| Max Height | 100Feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245 / Piece Get Latest Price
| Shackle Type | Long D Shackle |
| Working Load Limit | 4.75 ton |
| Size | 5 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt Nut Pin |
| Finish | Galvanized |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India