Leading Wholesale Trader of mini lifting crane, monkey lift mini crane and mini construction crane from Navi Mumbai.
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Lifting Height | 50 m |
| Phase | Single |
| Usage | Construction |
| Max Height | 100Feet |
| Load Capacity | 3 ton |
| Capacity | 500 Kg |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Height | 45 m |
| Power Source | Electric |
| BOOM LENGTH | 7 FT And 5 Feet Operated |
| MOTOR | 5 HP |
| WIRE LENGTH | 40m |
| WIRE | 10mm |
| ROTATION | 360 Degree |
| Load Capacity | 2 ton |
| CAPACITY | 500Kg |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Application | Construction |
| Power Source | Electric |
| Lifting Height | 50 m |
| Max Lifting Capacity | 1 t |
| Capacity | 500 Kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Max Lifting Height | 60 m |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Max Jib Length | 20 m |
| Boom Length | 8 m |
| Hoist Speed | 12 m/min |
| Hoist Travelling Speed | 5-10 m/min |
| Crane Type | Mini crane |
| Phase | Single |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India