Our range of products include 1000 kg manual stacker, manual stacker 2 ton x 1.6 mtr, manual stacker 1 ton capacity x 1.6 mtr lift, manual stacker 2 ton, manual stacker 1 ton and hydraulic drum lifter.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Lift Height | 3600 mm |
| Lift Mechanism | Foot Pump |
| Operation Type | Battery Operated |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 1150 |
| Material | Mild Steel |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Steering Type | Power Steering |
| Wheel Type | PU |
| Lowered Fork Height | 90 mm |
| Brake Type | Electromagnetic |
| Fork Width | 550 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Winch Type |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Length | 1150 |
| Material | Mild Steel |
| Fork Width | 550 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3600 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Operation Type | Battery Operated |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 1150 |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Fork Width | 550 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Foot Pump |
| Fork Length | 1200 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Wheel Type | PU |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Rated Load | 1.5 TON |
| Power Supply | Manual |
| BRAND | Urja |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Foot Pump |
| Fork Length | 1200 mm |
| Mast Type | Single Mast |
| Wheel Type | PU |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Load capacity | 600 kg |
| Lifting Capacity | 250 Kg |
| Lifter type | Vertical lift |
| Lifting Height | 2500 mm |
| Wall Mounted | No |
| Type | Manual |
| BRAND | Urja |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 107000 / Piece Get Latest Price
| Rated Load | 2000 kg |
| Lift Height | 3300 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Types | Longitudinal Stacker |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Red |
| Usage | Industrial |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Operation type | Hydraulic |
| Lifting height | 3000 mm |
| Lifter type | Clamp & tilt |
| Load capacity | 600 kg |
| No. of drums | Double drum |
| Pump type | Foot pedal |
| Clamp type | U clamp |
| Function | Lifting & tilting |
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Fork Length | 1150 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Wheel Type | Nylon |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India