Pioneers in the industry, we offer pillar mounted jib crane, horizontal plate lifting clamp, platform trolley and wall mounted jib crane from India.
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 10 Ton |
| Slew Angle | 360 Deg |
| Hoist Type | Electric Wire |
| Crane Class | Class IV |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS Heavy, Alloy Steel, MS IS2062, MS |
| MAKE | URJA |
| Jib Arm Length | 8 m |
| Pillar Height | 7 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity (WLL) | 16 Ton |
| Jaw Opening | 3-180 mm |
| Brand | PML |
| Type | Universal |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 10 Ton |
| Jib Arm Length | 8 m |
| Slew Angle | 360 Deg |
| Hoist Type | Electric |
| Crane Class | Class III |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Foldable Platform Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Wheels | 8 |
| Brand | Fulcrum |
| Load Capacity | 500 kg |
| Platform Size | 3 x 4 |
| Operating Type | Manual |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 Ton |
| Jib Arm Length | 6 m |
| Slew Angle | 300 Deg |
| Beam Size | 350 mm |
| Power Supply | 415V 3Ph |
| Control Type | Pendant+RRC |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India