Our range of products include end carriage with geared motor and industrial cranes.
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Carriage Type | Single Girder |
| Span | 20 m |
| Crane Capacity | 30–50 ton |
| Lift Height | 12 m |
| Span Range | Above 25 m |
| Wheel Diameter | 400 mm |
| Drive Type | Coupled Drive |
| Material | Box Girder |
| Rail Size | ISMB Beam |
| Motor Position | Outside |
| Paint Finish | Epoxy Paint |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Jib Crane |
| Load Capacity | 30 ton |
| Span | 30 m |
| Lift Height | 15 m |
| Duty Class | M6 |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Brand | Indef |
| Crane Class | Single Girder |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India