Our range of products include 2 ton manual stacker, hydraulic lifting trolley, hydraulic pallet stacker, manual stacker, hydraulic stacker and hydraulic hand stacker.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Hand Pump |
| Type | Drum Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 2 Ton |
| Color | Yellow |
₹ 210000 / Kg Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 1500 mm |
| Table Size | 1200x800 mm |
| Lift Operation | Battery Lift |
| Number of Wheels | 6 Wheels |
| Wheel Material | Rubber |
| Table Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Pallet Type | Indian Pallet |
| Fork Length | 1200 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Lift Operation | Foot Pedal |
| Wheel Material | PU |
| Lift Type | Counterbalance |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Type | Counter Balance Stacker |
| Fork Length | 1200 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Lowered Fork Height | 90 mm |
| Structure Material | MS |
| Application Area | Warehouse, Cold Storage, Retail Store, Pharma, Factory |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Lift Operation | Battery Lift |
| Operation Type | Semi Electric |
| Travel Operation | Manual Travel |
| Fork Length | 1000 mm |
| Fork Width | 560 mm |
| Lift Type | Wrap Over |
| Wheel Material | Nylon |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Lift Operation | Foot + Hand |
| Fork Length | 900 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Wheel Material | Nylon |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Operation type | Semi electric |
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting height | 3000 mm |
| Load capacity | 1000 kg |
| No. of drums | Single drum |
| Stacking level | 3 high |
| Mast type | Triplex mast |
| Drum type | Steel drum, Fiber drum |
| Wheel type | Cast iron |
| Finish | Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Operation | Battery Lift |
| Travel Operation | Manual Travel |
| Fork Length | 900 mm |
| Fork Width | 540 mm |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India