Offering you a complete choice of products which include battery operated pallet truck, weight scale pallet truck, maini hand pallet truck and hydraulic pallet truck.
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Operation Type | Stand-on |
| Type | Battery Operated |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| BRAND | URJA |
| Capacity | 5 Ton |
| Loading Capacity | 2 Ton |
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Scale Accuracy | 5 kg |
| Fork Length | 1200 mm |
| Type | Hand Operated |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| BRAND | URJA |
| Capacity | 2000 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Model Series | MPT 20 |
| Capacity | 5000 kg |
| Power Source | Hand Operated |
| Type | Hydraulic Pallet Trucks |
| Usage | Industrial |
| Made In | India |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India