Prominent & Leading Wholesale Trader from Navi Mumbai, we offer hand operated pallet truck, 3ton hand pallet truck, hydraulic hand pallet trucks 5 tons, 3 ton hydraulic hand pallet truck, manual hydraulic hand pallet truck and 5 ton hydraulic hand pallet trucks.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | PU |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
A hand-operated pallet truck is a versatile and efficient tool used for lifting and moving pallets in industrial settings. It's designed to provide a manual solution for material handling tasks, offering a cost-effective and reliable option for businesses of all sizes.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 175 mm |
| Wheel Material | PU |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Capacity(T) | 5 Ton |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Fork Width | 685 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Capacity(T) | 3 Ton |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Fork Width | 700 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Capacity(T) | 1 Ton |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon PU |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 5 Ton |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 700 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| BRAND | Urja |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon PU |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India