Providing you the best range of hydraulic engine crane hoist with effective & timely delivery.
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 15 ton |
| Crane Type | Floor Crane |
| Operation | Electric Hydraulic |
| Application | Automotive Lift |
| Stroke Length | 1500 mm |
| Wheel Type | PU Wheel |
| Working Pressure | 250 bar |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Foldable | Yes |
| Power Source | Single Phase |
| Oil Type | Hydraulic Oil 46 |
| Structure Material | Mild Steel |
| Lifting Height | 3 m |
| Boom Length | 5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India