Our range of products include hand pallet truck, 2.5 ton hand pallet truck, fulcrum 2.5 ton hand pallet truck hpt2 5t, heavy duty hand pallet truck, cast iron hydraulic hand pallet truck and 2.5 ton hydraulic hand operated pallet truck.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Capacity | 5000 kg |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Fork Width | 685 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Fork Length | 2000 mm |
| Fork Width | 700 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Wheel Type | Tandem Roller |
| Steering Wheel Size | 210 mm |
| Fork Roller Size | 80x70 mm |
| Body Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5000 kg |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | PU |
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Min Fork Height | 85 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 700 mm |
| Min Fork Height | 80 mm |
| Max Fork Height | 180 mm |
| Wheel Material | PU |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5000 kg |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Material | Cast Iron |
| Color | Red And Black |
| Warranty | 12 Months |
| Product Capacity | 5000 Kg |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Capacity(T) | 5 Ton |
| Fork Width | 685 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Lifting Height | 110 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Min. Fork Height | 80 mm |
| Warranty | 12 Months |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 ton |
| Capacity | 1000 Kg |
| Crane Type | Hydraulic Floor Crane |
| Lifting Height | 4 m |
| Lifting Speed | 0.065 MM |
| Rated Loading Capacity | 1500/2000 |
| Maximum Lifting Capacity | 1500/2000 |
| Extended Boom Total Length | 6300 |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Fork Length | 900 mm |
| Model Series | GPT 25 |
| Fork Width | 685 mm |
| Min Fork Height | 75 mm |
| Wheel Material | PU |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| BRAND | URJA |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Scale Accuracy | 5 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 685 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | PU |
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 700 mm |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Max Fork Height | 200 mm |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1500 mm |
| Capacity(kg) | 3000 Kg |
| Model Series | MPT 30 |
| Capacity | 5000 kg |
| Model Name/Number | 2.5 ton maini hand pallet truck |
| Power Source | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic Pallet Trucks |
| Fork Width | 685 mm |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Truck Type | Manual |
| Wheel Material | Nylon |
| Warranty | 12 Months |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India