Our range of products include 3 ton hydraulic mobile floor crane, battery operated floor crane, floor crane 2 ton, hydraulic mobile floor cranes, manual stacker and engine crane.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 Ton |
| Lift Height | 3000 mm |
| Crane Design | Folding Leg |
| Maximum Height | 10 Feet |
| Usage/Application | To Swap Out Dies From A Machine |
| Power Source | Hydraulic |
| Is It Portable | Portable |
| Material | Cast Iron |
| Lifting Capacity | 5 ton |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 ton |
| Capacity | 2000 Kg |
| Crane Type | Electric Floor Crane |
| Lifting Height | 4 m |
| Power Source | Electric |
| Colour | Yellow |
| Phase | Single |
| Frequency | 50Hz |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 Ton |
| Crane Type | Electric Floor Crane |
| Lifting Height | 4 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | MS |
| Color | Orange |
| Usage | Industrial |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 ton |
| Lift Height | 3000 mm |
| Crane Design | Counterbalance |
| Pump Type | Electric Pump, Foot Pump, Manual Pump |
| Wheel Material | PU, CI, Nylon, Rubber, Nylon PU |
| No Of Wheels | 6 Wheel |
| Usage | Industrial, Material Handling, Warehouse, Garage, Workshop |
| Tyne Adjust | Adjustable Width |
| Operation | Battery Operated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Maximum Height | 20 Feet |
| Capacity | 40 Ton |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Mechanism | Foot Pump |
| Crane Type | Floor Mounted |
| Fork Length | 1200 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Wheel Type | Cast Iron |
| Power Source | Hydraulic |
| Is It Portable | Portable |
| Material | Cast Iron |
| Usage | To Swap Out Dies From A Machine |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3 ton |
| Crane Type | Folding Engine Crane |
| Wheel Type | Cast Iron Wheel |
| Foldable | Yes |
| Lifting Height | 3 m |
| Boom Length | 2.5 m |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India