Pioneers in the industry, we offer electric winch machine, 1ton electric winches, electric winch machine 5 ton and 5 ton electric rope winch from India.
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Power | 1 kW |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Workshop |
| Rope Length | 300 m |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Power | 0.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Capacity | Up to 1 ton |
| Rope Length | 40 m |
| Type of Winches | Electric Winches |
| Wirerope Dia | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Lifting Height | 40 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1100000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Power | 3 kW |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Color | Orange |
₹ 58000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | 3 Phase |
| BRAND | Urja |
| Pack Type | Box |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Both pulling and workshop |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India