Our range of products include battery operated pallet truck, electric pallet stackers and electric pallet trucks.
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2.5 Ton |
| Loading Capacity | 2 Ton |
| Operation Type | Stand-on |
| Max. Lift Height | 205 mm |
| Fork Size (W x L) | 685 x 1150 mm |
| Battery Type | Lithium-Ion (Li-ion) |
| Type | Battery Operated |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| BRAND | URJA |
| SIZE | 500 MM |
₹ 115000 / Piece Get Latest Price
| Rated Load | 2000 kg |
| Lift Height | 6000 mm |
| Operation Type | Walkie |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Fork Length | 1200 mm |
| Fork Width | 700 mm |
| Battery Voltage | 24 V |
| Battery Capacity | 240 Ah |
| Drive Motor | AC Motor |
| Tyre Type | Rubber |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2500 kg |
| Truck Type | Full Electric |
| Battery Voltage | 24 V |
| Capacity(in kg) | 2500 kg |
| Type | Electric |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| FORK LENGTH | 1150 MM |
| FORK WIDTH | 550 MM |
| BRAND | URJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India