Our product range includes a wide range of three phase electric winch, 1 ton electric hoist, 3 phase electric chain hoist, pa 1000 mini electric hoist, premium mini electric hoist and electric hoist gear trolly.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 ton |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rope Length | 300 m |
| Rope Diameter | 24 mm |
| Mounting | Portable |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Rope Material | Steel Wire Rope |
| Usage | Material Handling, Construction, Industrial, Mining, Marine |
| Braking | Automatic + Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
Electric Wire Rope Hoists are designed, manufactured & tested to meet IS standards, Robust Gearbox design ensures better reliability of the product life span and safety.
DesignElectric Winch Machine Item Description:
Electric winch Machine is used for Pulling and lifting Applications for various industries especially Construction where the pulling distance is more. No such material handling equipment can serve this application other than an electric winch. It can be designed with so many variants as per customer needs where Drum winding capacity, Operating speeds, Single & Double Rope Winch Drums are the major understandings for the selection of perfect customer needs.
Applications:Construction, Mining, Hydro Projects, Belt pulling and wagon Pulling on Rails are some of the major applications of electric winches machines.
Features / Advantages:DESIGN :
“URJA” Electric Winch Machine is designed as per IS: 9507-1979 (Reconfirmed 2006) and is suitable for Medium & Heavy duty applications.
₹ 39000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1 Ton |
| Capacity | 1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Product Type | Heavy |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urja |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Lifting Height | 6 m |
| Material | Mild Steel |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Capacity | 2 TON |
| Capacity | 1 ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 13000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 30 m |
| Phase | Single Phase |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 30 m |
| Phase | 3 Phase |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Workshop |
| Gear Box | Yes |
| Max Height | 80Feet |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Workshop |
| Brand | URJA |
| Colour | Blue |
| Phase | Sinlge |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 TON |
| Hoist Type | With Manual Trolley |
| Lifting Height | 6 m |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Yellow |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 TON |
| Capacity | 15T |
| Lifting Height | 5 m |
| Phase | 3 Phase |
| Wire Rope Length | 50 m |
| Hoist Type | KCD Winch |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Hoist Suspension | Geared Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Lift Height | 36 m |
| Lifting Speed | 8 m/min |
₹ 48000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7.5 Ton |
| Lifting Capacity | 20 TON |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 9 m |
| Material | Mild Steel |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Control Type | Pendant Control |
| Usage/Application | Flame Proof |
| Lifting Speed | 4 MPM |
| MAKE | URJA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 98000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urja |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 ton |
| Lifting capacity | 300 kg |
| Power | 7.5 kW |
| Rated plate thick | 15 mm |
| Phase | Single Phase |
| Safety factor | 4.0 |
| Rope Length | 300 m |
| Body length | 230 mm |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Body width | 120 mm |
| Mounting | Base Mounted |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Lifting Height | 3 m |
| Material | Mild Steel |
| Trolley Option | Without Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Capacity | 2 TON |
| Capacity | 1 ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 Ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 30 m (100 ft) |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Control Type | Pendant Control |
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 Ton |
| Capacity | 10 ton |
| Lift Height | 30 m |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Power | 20 kW |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 12 mm |
| Capacity | 30 ton |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Industrial |
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 ton |
| Lift Height | 12 m |
| Lever Length | 500 mm |
| Chain Material | Grade 100 |
| Body Material | Alloy Steel |
| Usage | Tensioning, Pulling, Lifting |
| Safety Feature | Overload Limiter |
| Finish | Painted |
| Operation | Double Pawl |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Winch type | Electric winch |
| Trolley Type | Pallet Trolley |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Power source | Electric |
| Trolley Material | MS Angle |
| Rope speed | 18 m/min |
| Platform Size | 700x1000 mm |
| Rope length | 30 m |
| Wheel Type | Pneumatic |
| Rope diameter | 24 mm |
| No. Of Wheels | 8 |
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Marine use | Deck winch |
| Pulling load | 50 ton |
| Power source | Hydraulic |
| Rope speed | 30 m/min |
| Rope diameter | 30 mm |
| Drum type | Grooved drum |
| Mounting type | Deck mounted |
| Control type | Remote control |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India