Wholesale Trader of a wide range of products which include electric chain hoist, 1ton electric hoists, 3 ton electric hoist, electric hoist 1 ton to 5 ton, electric chain hoist 5 ton capacity and electric hoist 1 ton.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 4 TON |
| Capacity | 5 ton |
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Lifting Height | 9 m |
| Material | Mild Steel |
| Trolley Option | With Trolley |
| Power Supply | Three Phase |
| Brand | Kito |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urja |
| LIFTING HEIGHT | 6m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 3 ton |
| Lift Height | 36 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Usage/Application | Workshop |
| Brand | Urja |
| Phase | Single |
| Pack Type | Box |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1 TON |
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Color | Blue |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Lifting Height | 30 m (100 ft) |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Control Type | Radio Remote Control |
| Lifting Speed | 8 MPM |
| MAKE | URJA |
| Capacity | 10 ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Hoist Type | Electric Chain |
| Lifting Height | 9 m |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | Single Phase |
| Brand | Kito |
| Lifting Capacity | 6 TON |
| Capacity | 20 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 20 TON |
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Lifting Height | 9 m |
| Material | Mild Steel |
| Brand | URJA |
| Control Type | Pendant Control |
| Speed Type | Dual Speed |
| Number of Falls | 4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Trolley Option | With Trolley |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Ton |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Lifting Height | 30 m (100 ft) |
| Trolley Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Three Phase |
| Usage/Application | Heavy Duty |
| Lifting Speed | 8 MPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 5 Ton |
| Capacity | 5 ton |
| Load Capacity | 1 Ton |
| Hoist Type | With Electric Trolley |
| Power Source | Electric |
| Trolley Option | With Trolley |
| Color | Yellow |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2100 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 10 ton |
| Lift Height | 12 m |
| Lever Length | 500 mm |
| Chain Material | Alloy Steel |
| Body Material | Alloy Steel |
| Usage | Tensioning, Pulling, Lifting |
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India