Wholesale Trader of a wide range of products which include construction crane, monorail cranes, electric cranes and single girder underslung crane.
₹ 29000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Mini crane |
| Max Lifting Capacity | 25 t |
| Max Lifting Height | 80 m |
| Max Jib Length | 25 m |
| Mounting Type | Truck mounted |
| Power Source | Electric |
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 2 t |
| Track Length | 15 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Track Type | Box Girder |
| Curvature | Straight + Curved |
| Mounting Type | Wall Mounted |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Crane Type | Double Girder EOT |
| Load Capacity | 30 t |
| Span | 15 m |
| Lifting Height | 12 m |
| Hoist Type | Electric Wire Rope |
| Duty Class | Class III |
₹ 119000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 5 ton |
| Crane Class | Class V (M5) |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Girder Type | Box Girder |
| Power Supply | 415 V 3 Ph 50 Hz |
| Travel Speed | 12 m/min |
| Hoisting Speed | 3 m/min |
| Control Type | Pendant + Remote |
| Span | 18 m |
| Lift Height | 12 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
Urja Automation And Hydraulic (CEO)
Urja Automations And Hydraulics Industries
1st Floor, F-103, Haware Fantasia Business Park, Plot Number 47, Sector 30a
Vashi (Thane), Navi Mumbai - 400703, Thane, Maharashtra, India